A színházi programok már június 30-án elkezdődnek a VéNégy Fesztiválon a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat Székely Csaba Semmit sem bánok című előadásával. A színmű a múlttal való szembenézés drámája: egy olyan belső utazást kísérel meg bemutatni, amelynek végállomása az önmegismerés és a felelősségvállalás.
A nyitóelőadás még a Váci Dunakanyar Színházban lesz látható, ezután a színdarabok kiköltöznek a Duna-partra, egy különleges hangulatú színházi sátorba.
Július 4-én a kaposvári Csiky Gergely Színház Koncert, avagy semmi sem tökéletes című darabja tökéletes alapozás lehet az esti fesztiválozás előtt, ugyanis egy megakoncert szervezésébe vágnak bele a szereplők.
„Az alaptörténet fiatalokról szól, akik szeretnének zenélni, de hiányzik belőlük valami. Van két kevésbé sikeres csapat. Az egyik lányokból áll, a másik fiúkból. Egyik sem érti, hogy miért nem tudnak működni. Van a történetben egy kis krimi, egy kis ármány, egy kis árulás. Aztán jön egy megváltó típusú karakter, aki színessé teszi azt a világot, ami addig fekete-fehér volt” – mesélte korábban Olt Tamás író, rendező.
Az olykor szürreális, extrém látványra építő előadásban egy komolyzenei trió és egy fiúzenekar lép fúzióra, s közösen próbálják beindítani karrierjüket. Közben a virtuális „látszat világból” kilépnek a valóságba, ami nem mindig megy zökkenőmentesen.
Másnap a Slovácké Színház társulata egy autizmussal élő férfi történetén keresztül (Alžběta Michalová: Autista) olyan kérdésekkel szembesíti a nézőket, hogy mi a normalitás határa, egyáltalán mi az, hogy normális, s vajon miként tudunk boldogan élni. Gyakran mondják ugyanis, hogy az autisták a saját világukban élnek, ez az előadás azonban rámutat arra, hogy ebben a világban mindannyian együtt élünk.
Július 6-án a kassai Na Peróne Színház szintén sztereotípiákat döntögető, feszültséggel átitatott színművel érkezik. A Na stáž! a szélsőségekről szól, s azt kutatja, valójában ki a felelős a problémáinkért. Egy szlovák család életét láthatjuk, akik felvesznek egy gyakornokot, hiszen azt az ígértet kapják, hogy a jövedelmét EU-s támogatásból tudják majd finanszírozni. Az emberek közötti viszonyok azonban egyre csak romlanak, a feszültség egyre csak nő, s a kialakult sztereotípiákat még nehezebb lesz ledönteni.
Július 7-én a lengyel CHOREA Színház Jan tragédiája című előadását hozza el Vácra. A darab alapja a lengyel nyelv egyedülálló emléke, egy korai barokk szöveg, ami a vásári színház hagyományát eleveníti fel. A különleges nyelvi emlék azokhoz a a kérdésfelvetésekhez ad kiindulópontot, hogy vajon a génkutatás, a mesterséges intelligencia és az ideológiai rendszerek összecsapásának időszakában a hit bármilyen módon ésszerű-e, mi különbözteti meg a vallásos hozzáállást a fanatikus attitűdtől, s vajon mely értékeket tekinthetünk ma érvényesnek.
A négy ország színészei már június 24-től Vácon lesznek, ugyanis két héten keresztül egy rendező irányításával közösen dolgoznak. A nemzetközi workshopon készülő előadást szintén a fesztivál zárónapján mutatják be a színházi sátorban.
A külföldi előadásokat eredeti nyelven, magyar nyelvű felirattal és szinkrontolmácsolással játsszák.
A színházjegy mellé ajándékbelépő is jár, amellyel az előadás után a többi fesztiválprogram is megtekinthető. A fesztivál idei fellépői többek között a Tankcsapda, a Follow The Flow, Szabó Balázs Bandája, az Intim Torna Illegál és a Margaret Island, de minden nap feltörekvő zenekarok is bemutatkoznak a V4-es országokból.
VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó, Vác
Szólj hozzá!