Több mint kétszáz film és több mint kétszáz színházi szerep, olyan rendezők, mint Jancsó Miklós, Fábri Zoltán, Makk Károly, Szabó István vagy Tarr Béla, és persze pályatársak Major Tamástól és Gobbi Hildától Udvaros Dorottyáig, Székely Gáborig és Zsámbékiig.
A szakmai kérdésekről talán mindenki másnál több mondanivalója van – miközben a pálya és a kollégák iránti alázat egy pillanatra sem hagyja el. Talán ezért is van a mai napig olyan sok rajongója: az emberiesség, őszinteség és a kompromisszumot nem ismerő szakmaiság időtlen értékeit testesíti meg.
A könyvben számtalan téma előkerül, a legszemélyesebbektől a szakmai kérdésekig. Cserhalmi mesél a gyermekkoráról, családjáról, barátságairól; őszintén beszél az alkoholhoz való viszonyáról és 2020-ban diagnosztizált rákbetegségéről, melyet emberfeletti küzdelemmel legyőzött.
Lenyűgöző egy ilyen ívű és terjedelmű színészi pálya, amelynek számos részlete és kulisszatitka feltárul a könyvben. A színészet éthoszáról és mesterségbeli fogásairól éppúgy olvashatunk, mint a forgatások és próbák alatt megesett mulatságos vagy meglepő anekdotákról. Hol derűsen, hol kritikusan emlékszik vissza a forgatásokra, próbákra, előadásokra, a mindenkori kultúrpolitikára és kulturális közegre. Szakadatlanul hangoztatva az újítás, a fiatal generációk létjogosultságát, a változások szükségességét és pozitív hatásait.
Az beszél így, akiben nincs irigység, márpedig Cserhalmiban egy morzsányi sincs.
A feltáruló monumentális pályaképen és a sorok közül átsütő kivételes és rendkívül szerethető személyiségen túl a 20. századi magyar film- és színházművészet egy személyes, mégis örökérvényű olvasata ez a kötet, melynek kétségtelenül ott a helye minden kultúra iránt érdeklődő ember polcán.
A kötetet december 1-én mutatják be az Örkény Színházban Cserhalmi Györggyel, Csáki Judittal és Mácsai Pállal. A jegyek már szinte mind elfogytak, de az Open Books minden könyvvásárlónak ajándékba adja az esemény élő online közvetítését!
Szólj hozzá!