Podcast-sorozatot indított gyűjteményei, programjai bemutatására a OSZMI, valamint kiállítóhelye, a Bajor Gizi Színészmúzeum. A következő adás főszereplője Bajor Gizi lesz. A havi rendszerességgel jelentkező, a Soundcloud hang- és zenemegosztó platformon indított sorozat célja az OSZMI különböző gyűjteményeinek, valamint a BGM történetének, kiállításainak és programjainak bemutatása. A podcast harmadik része május 19-én, Bajor Gizi születésének 117. évfordulóján kerül adásba.
Az intézmény Hősök tere címmel 2019-ben nagyszabású kiállítással tisztelgett a 100 éve született Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós előtt állandó kiállítóhelyén, a Bajor Gizi Színészmúzeumban. A két művész páratlanul gazdag életművét Két út, egy pálya, 100 év című albumukban őrizték meg az utókor számára. A kötetben látható több mint kétszáz fotó és a mellettük olvasható gondolatok – a két művész és kortársaik szavai – a két színészlegenda pályájának sokszínűségéről vallanak. A sokszólamú elbeszélésből kirajzolódik a színházi műhelymunka gyötrelme, a szerepformálás öröme és nehézsége, a közönség ízlésének változása és a két művész magánélete.
A magyar színházi emlékezet Bessenyei erőteljes, szenvedélyes természetéhez elsősorban a hősi karaktereket köti: Othello, Bánk bán és Kossuth Lajos alakját; míg Gábor Miklós önmagával is sokat vívódó, intellektuális alkatához Hamlet, Lucifer és Robespierre figuráját kapcsolja. Ezt a sztereotip képet a kiállításon egy olyan "montázs" váltja fel, amely azt a hihetetlen gazdagságot és sokoldalúságot mutatja be, ami Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós művészi pályafutását jellemezte. A színészi kiteljesedés évei tematikus rendben, szerepkörök szerint követik egymást, és kiderül, hogy a magas szintű mesterségbeli tudás birtokában mindketten szinte valamennyi színházi műfajban otthonosan mozogtak.
Az oldal nekünk kicsit lassan töltődött be és feltehetően szintén csak mi szédültünk egy idő után az ide-oda ugráló, zoomolódó képektől, de ezeken túllépve: karanténos időkben a színházszerető internetezők imádni fogják!
Bessenyei Ferenc, Gábor Miklós, Hősök tere, virtuális kiállítás, OSZMI
Szólj hozzá!