Alex Beard, az operaház vezérigazgatója szerint nehéz döntés volt, ám nem volt más lehetőségük a szervezet fennmaradásának biztosítására. A londoni intézmény bevételeinek jelentős hányadától elesett a márciusban életbe lépett járványügyi korlátozások miatt. A Hockney-festmény árverése mellett az operaház jelentős létszámleépítésekre és adománygyűjtésekre készül, továbbá kölcsönért folyamodott a brit kormányhoz.
Az októberi aukciót bonyolító Christie's szerint a Sir David Webstert, az operaház egykori vezetőjét ábrázoló portré akár a 18 millió font (7,1 milliárd forint) leütési árat is elérheti. Sir David Webster 1945 és 1970 között vezette a londoni Királyi Operaházat és kulcsszerepet játszott a Királyi Balett és a Királyi Opera társulatainak megalapításában.
A Christie's katalógusa szerint a portré az első a maroknyi megbízás közül, amelyet Hockney elvállalt. A brit festőművész ezután csak harminc évvel később fogadott el újra egy felkérést, akkor a National Portrait Gallery számára készített egy képet. Beard szerint a művészt értesítették a közelgő aukcióról. "Jó kapcsolatban vagyunk, de nem nagyon szereti, ha bármelyik képét elárverezik" – jegyezte meg az igazgató.
A londoni Királyi Operaház júniusban nyitotta meg újra a kapuit egy közönség nélküli koncerttel, amelyet a televízióban, a rádióban és az interneten közvetítettek. Beard akkor elmondta, hogy sok más kulturális intézményhez hasonlóan az operaház is "példátlan anyagi nehézségekkel" küzd. Beard fizetése "jelentős mértékben" csökkent, míg Sir Antonio Pappano zenei igazgató teljes fizetéséről lemondott a vesztegzár idején.
Az intézmény a múlt héten bejelentette, hogy október végétől korlátozott számú balett- és operaelőadást fog tartani kis létszámú közönség előtt. A tervezett előadások között szerepel A diótörő, amely 1984 óta része az intézmény karácsonyi programjának.
Királyi Operaház, London, árverés, koronvírus, válság, David Hockney
Szólj hozzá!