Az IATSE igazgatótanácsa kedden három közhasznú szervezet, a Színész Alap, a Film- és Televíziós Alap és a kanadai Színész Alap között osztotta el az adományt.
Matthew D. Loeb, az IATSE elnöke elmondta, hogy a három szervezet régóta segíti és támogatja a szakszervezet tagjait és a szórakoztatóiparban dolgozókat. Loeb a héten az amerikai kormánnyal is felvette a kapcsolatot, hogy segítséget kérjen a munka nélkül maradt tagság számára. Egyebek mellett olyan mentőcsomagot javasolt, amely lehetővé tenné, hogy a tagok fizetett rendkívüli szabadságra mehessenek.
"A szórakoztatóipar minden szektorában tagjaink ezrei kerültek nehéz pénzügyi helyzetbe a kormány által elrendelt leállások miatt. Nem kellene, hogy a szórakoztatóipari munkások a koronavírus-járvány járulékos áldozataivá váljanak" – fogalmazott az elnök.
Az IATSE jelentése szerint a szakszervezet 150 ezer tagjából 120 ezren vesztették el munkájukat. Mint írták, a rendkívüli helyzet hetekig, hónapokig elhúzódhat, és a szakszervezet tagjainak egészsége és biztonsága prioritás számukra. Az alkalmazottak és családjaik biztonsága érdekében a szakszervezet minden helyi irodáját is bezárta vagy minimális létszámmal működteti, és azon dolgoznak, hogy távmunkában tudják irányítani az egész szervezetet.
A Magyar Teátrumi Társaság honlapja nyitóoldalán a Déryné Programot népszerűsítik.
A Nemzeti Kulturális Tanácsról annyit tudunk, hogy megalakult, még weboldaluk sincs.
A Magyar Színházi Társaság fő híre a március 15-ei kitüntetések.
A Budapest Színigazgatók szövetségéről semmit sem tudunk.
A Vidéki Színházigazgatók Egyesülete fontosnak tartotta, hogy gyorsan köszönetet mondjon a kormánynak, arról nem hallottunk, hogy bármit is kívánnának ezenk kívül lépni.
És ők mind láthatóan nem kommunikálnak egymással (attól még lehet, hogy "nemláthatóan" de).
Egyedül a Színházi Dolgozók Szakszervezete foglalkozik a helyzettel, ők az alábbi felhívást tették közzé:
„…nekem a kérés nagy szégyen, adjon úgy is, ha nem kérem.” (Nagy László)
És mégis van szolidaritás. Mindig a bajban mutatkozik meg a jóakarat.
A Színházi Dolgozók Szakszervezete Elnöksége az alábbi felhívást teszi közzé:
Kedves Tagtársaink,
Mint tudjátok, a Színházi Dolgozók Szakszervezete Segítsünk Alapítványát 1996-ban Pécsi Ildikó hozta létre a munkanélküli és nehéz szociális helyzetben lévő tagjaink megsegítésére. Bizonyára nem gondolta akkor, hogy bő két évtized múlva, milyen nagy szükség lesz a SEGÍTSÉGRE.
A bajban elsőként Imre István, a Szabadfoglalkozású Alapszervezet egykori elnöke keresett meg bennünket felajánlásával. Jóllehet már évek óta nem tagunk, három évi tagdíjat, 36 000 Ft-ot ajánlott fel a Segítsünk Alapítvány javára. Támogatóként jelentkezett Csák György, a Trambulin Színház igazgatója is.
A Segítsünk Alapítványt nagylelkű adományával rendszeresen támogatja Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegye. A Nemzet Színészei közül Molnár Piroska művésznő is segítségünkre volt, csak úgy mint elnökségi tagunk, Császár Angela. Margitai Ági annak idején végrendeletében rendelkezett alapítványunk javára.
A Színházi Dolgozók Szakszervezete Elnöksége felhívást tesz közzé azzal a kéréssel, hogy akinek módjában áll, bármily csekély összeggel is, támogassa alapítványunkat. A befolyt összegből segítjük majd a koronavírus okán hozott szigorú intézkedések miatt munka nélkül maradt tagtársainkat.
A szükséghelyzetükben a Segítsünk Alapítványhoz fordulók segélykérelmét a Színházi Dolgozók Szakszervezete elnökségének tagjai, a kérelmező helyzetét mérlegelve bírálja majd el.
Felhívjuk azon intézmények és magánszemélyek figyelmét, akik a fenti céllal egyetértenek, hogy támogassák a Segítsünk Alapítványt és azon keresztül az állandó szerződéssel nem rendelkező tagjainkat.
A Segítsünk Alapítvány számlaszáma: 11706016 20717588
Létrejött a Színházi Szolidaritási Alap
A Thália Színház által létrehozott alap célja, hogy azoknak a művészeknek, akiknek nincs állandó szerződésük kőszínházi vagy egyéb intézménnyel, az elkövetkezendő nehéz időszakra – a lehetőségeihez képest – támogatást nyújtson.színészek, koronavírus-járvány, munkanélküliség, elmaradt előadások, bezárt színházak, érdekvédelmi szervezetek
Szólj hozzá!