A színház négy alapcélt fogalmazott meg a Jövő Nézőiért – Zöld Színház Projekt kapcsán: szemléletformálás (a teátrum munkatársai és a nézők számára egyaránt), szakmai szervezetekkel, egyesületekkel, cégekkel való együttműködés, környezettudatosságra törekvés az energetikai működésben, valamint a hulladékkezelés területén. A Zöld Színház Projekt saját honlapot is kapott, ahol minden részletet és aktuális információt megtalálnak.
A már elindult fejlesztések közé tartozik, hogy a villamosenergiát a Bogáncs utcai naperőmű megújuló energiaforrásából nyeri az intézmény, az öko-tisztítószereket, mosószereket, higiéniai termékeket, és a mosható textil smink törlőkendőket folyamatosan tesztelik. A Nagyszínház színpadának deszkáit környezetkímélő festékkel újították fel nyáron, valamint a környezettudatos hulladékkezelést is bevezették (elem, fénycső és a nyomtatók tintaadagolójának, nem visszaváltható üvegeknek és használt mobiltelefonoknak is külön gyűjtőszigetet alakítottak ki – utóbbit a Jane Goodall Intézet használt mobiltelefon gyűjtő kampánya keretében).
A víztakarékossági fejlesztések is folyamatban vannak, ehhez úgynevezett perlátorok kerülnek beszerelésre, melyekkel akár 70%-os vízfogyasztás-csökkentést lehet elérni, a díszletek újrafelhasználása pedig már évek óta állandó gyakorlat.
Hosszú távú együttműködés született kiemelt partnerként, a Deloitte Üzletviteli és Vezetési Tanácsadó Zártkörűen Működő Részvénytársasággal. A cég fenntarthatósági és klímaváltozási üzletágával a Zöld Színház Projekt kezdete óta folyamatosan kapcsolatban áll a színház. A cég a jövőben konzultációs lehetőséget és szakmai tanácsadást biztosít, illetve tapasztalataikkal és szaktudásukkal támogatják a projekt célkitűzéseinek elérését.
A WWF Magyarországgal megkezdődött a tárgyalás egy hosszú távú stratégiai együttműködés érdekében. A természetvédelmi civil szervezet a szemléletformáló tantermi előadások, a tematikus kiállítások, beszélgetések, nyílt fórumok, jövőbeli jótékonysági események szervezésében lehet partner.
A Zöldövezet Társulás Egyesület jóvoltából a Művészbüfében ezentúl repoharakat is használnak, melyek több ezer egyszerhasználatos műanyagpoharat tudnak kiváltani, hiszen moshatók. A szelektív hulladékgyűjtés a színház üzemi és közönségforgalmi tereiben egyaránt elindult.
Nagy büszkeség, hogy az egyik legnagyobb és legnevesebb magyar ruhamárkával a Nanushkával is elkezdődött a tárgyalás arról, hogy a jövőben a fel nem használt, megmaradt ruhaanyagaikat a teátrum rendelkezésére bocsátják, megelőzve a felesleges anyagok felhalmozódását, az újrafelhasználás lehetősége pedig kedvező mindkét fél számára környezettudatossági törekvéseikben.
A Miskolci Újrahasználati Központtal szintén született együttműködés, ez a színházi kellékek és bútorok beszerzésénél jelent nagy előnyt, és ezzel népszerűsítheti a teátrum az újrafelhasználást a lakosság számára is.
Az idén november 16-24. között megvalósuló Európai Hulladékcsökkentési Héthez a Miskolci Nemzeti Színház is csatlakozik; ettől a héttől kezdve a szelektív hulladékgyűjtők már a színház egész területén elérhetőek lesznek, a teátrum közösségi oldalán figyelemfelkeltő videók jelennek meg. A következő hetekben művészeink több faültetési akcióban is részt vesznek, melyekhez bárki csatlakozhat.
Jövőbeli tervek között szerepel egyebek mellett felkészítő programok szervezése a színház dolgozói számára, tematikus kampány elindítása a közösségi médiában, rendszeres öko-érzékenyítő programok bevezetése a Játékszínben. Fontos lépés az e-jegyrendszer bevezetésének előkészítése, valamint a színház törekszik a belső papír alapú levelezés csökkentésére is, az elektronikus levelezést előnyben részesítve.
A Miskolci Nemzeti Színház számára nagy öröm, hogy az eddig említetteken kívül, még számos helyi szervezet vesz részt szakmai partnerként a Zöld Színház Projektben: a Zöld Kapcsolat Egyesület, Holocén Egyesület és a Zöld Akció Egyesület a szemléletformálásban segít, a Magyar Madártani Egyesület szakmai tanácsadással járul hozzá a Projekthez, valamint lehetővé teszi, hogy idővel madárbarát intézménnyé váljon a teátrum, az Ébredj Alapítvánnyal pedig faültetési akciókban működik együtt a színház.
A Miskolci Nemzeti Színház szeretné, ha felhívásuk eljutna minden hazai színházhoz és kulturális intézményhez, és ezennel szeretnék felkérni őket, hogy csatlakozzanak a Jövő Nézőiért – Zöld Színház Projekthez.
Miskolci Nemzeti Színház, zöld színház, öko-színház, környezettudatosság, fenntarthatóság
Szólj hozzá!