Gábor Miklós, a 20. század egyik kiemelkedő színésze, rendezője, gondolkodó teoretikus színházi ember volt – fogalmazott emlékbeszédében Besenczi Árpád, a Hevesi Sándor Színház igazgatója. Felidézte Gábor Miklós gyermekkorát: a színművész öt éves koráig élt Zalaegerszegen, közel a zalaegerszegi mozihoz, amelyet édesapja 1944-ig üzemeltetett.
A Nemzeti Színházban és a Madách Színházban töltött évek után 1975-ben a kecskeméti Katona József Színházhoz szerződött. Ruszt József hívására 1983-ban, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház nyitóelőadásán Lucifer szerepét játszotta Madách Imre Az ember tragédiája című drámájában – idézte fel az életút fontos állomásait Besenczi.
Kitért arra is, hogy Gábor Miklós halála után két évvel, 2000-ben özvegye, Vass Éva megalapította a Gábor Miklós-díjat. Az elismerést minden esztendőben a legjobb Shakespeare-alakítást nyújtó színész veheti át.
Arról vagy az igazgató nem szólt, vagy a hír nem említette meg: az EMMI főosztályvezetője arról tájékoztatta a Gábor Miklós Alapítvány ügyvédjét, hogy a minisztériumnak – először a díj történetében – nem áll módjában a Gábor Miklós-díjat támogatni. Noha még nem született meg a döntés, hogy ki lesz az idei díjazott, de az alapítvány közölte: "Gábor Miklós születésének 100. évfordulóján, április 7-én szívünk minden melegével és pénz nélkül fogjuk átadni a díjat a leendő Gábor Miklós-díjas színésznek." (Forrás)
A Kossuth-díjas művész születésének századik évfordulója tiszteletére tartott megemlékezésen a városvezetők, színházi szakemberek és színházbarátok vettek részt. A Gábor Miklós szülőházán 2002-ben elhelyezett emléktáblán Béres János szobrászművész a legendássá vált ballonkabátos, puhakalapos Lucifer alakját örökítette meg.
Gábor Miklós, 100, Gábor Miklós-díj
Szólj hozzá!