Jacob L. Moreno pszichiáter Bécs parkjaiban lézengő gyerekek spontán eljátszott történeteiből fogalmazta meg, hogy mekkora ereje van a lelki munkában a játéknak: „cselekedni, játszani és rögtönözni kell”. A Bécsből Amerikába emigráló pszichiáter felismerte, hogy az improvizációs színházat gyógyításra is lehet használni, s olyan ma is használatos önismereti és terápiás módszerek fejlődtek ki, mint a pszichodráma. Moreno színházi kísérletét halála után egy évvel, 1975-ben keltette életre Jonathan Fox, amikor megalapította az első playback színházat Amerikában. Azóta világszerte működnek társulatok, s Magyarországon is több aktív társulat létezik.
2009 tavaszán történt, hogy a Nagyító Alapítvány önkénteseinek lelkesedése, a barátság erejébe vetett hit és a kísérletezési vágy létrehozott egy olyan (első) előadást, amely talán a műfaj megálmodásakor az alkotó képzeletében is élhetett. Spontán módon, a történet mesélőjére figyelve, ösztönből, figyelemből és szeretetből egy különleges színházi este kerekedett. Akkor, ott megszületett a társulat: a Még 1 Mesét Akciócsoport. A playback improvizációs színház műfaja határtalan lehetőséget ad arra, hogy saját történeteinket újraéljük, értelmezzük, vagy mások történetein keresztül találkozzunk önmagunkkal.
Minden előadás egyedi és megismételhetetlen lebegés az önismereti élmény és a színházi játék határán. Az előadás a nézők rövid hangulataival indul, a megérkezéssel. Folytatódik az átvezetéssel, amikor már egymással osztanak meg személyes történeteket, majd a harmadik részben a játékmester kérdései mentén hosszabb történeteket mesélnek. Ezeket a társulat „visszajátsza” a színpadon, azaz improvizációs színházi eszközökkel jeleníti meg. Így olyan önismereti és színházi élményben lehet részünk, amely emészthető és hozzásegít az önreflexióhoz.
A Még 1 Mesét Akciócsoport azon playback improvizációs színházi társulatok közé tartozik, amelyeknek alapfilozófiája, hogy a visszajátszáskor a cél nem az elmondottak szó szerinti visszaadása. A társulat színészei a történet magját és a mögöttes motivációkat keresik, Azokból kiindulva, kapcsolódásokat keresve próbálják meg átkeretezni a történetet. A szereplők közti viszonyok felvillantása, és a találkozásokban rejlő érzelmek hatalmas energiákat mozdítanak meg, s ezt a zenei improvizáció tovább erősíti. A társulat mindenkori alapelve, hogy az elmesélt történetet a legnagyobb méltósággal és tisztelettel kezelje, mivel a mesélő egy valódi önfeltárást tesz közönség előtt. A mesélő biztonságát szolgálja az is, hogy a játékmester rendkívüli érzékenységgel figyeli a mesélő és a színészek energiáját. Így születhet meg a lejátszás adta magasságok és mélységek által a mesélők és színészek közös katarzisa.
E közös játékélmény varázsa adja az energiát a Még 1 Mesét Akciócsoport társulatának ahhoz, hogy rátekintsen az elmúlt 10 év történéseire. E különleges színházi alkalomra szívesen várják az érdeklődőket, akik az elmúlt években velük tartottak, vagy épp most kaptak kedvet a találkozáshoz.
Időpont: 2019. március 23. (szombat) 19:00 óra
Helyszín: Napfényes Rendezvényterem (1053 Budapest, Ferenciek tere 2. /bejárat a Curia utca felől)
A társulat tagjai:
Játékmester: Laposa Laura.
Zenész: Jékey Franciska.
Színészek: Bende Katica, Deák Martina, Nagy Zsófia, Katona Miklós, Kiss Tamás, Papp András és Szűcs István – a társulat vezetője.
Még 1 Mesét Akciócsoport, improvizációs színház, jubileum
Szólj hozzá!