Mi kapcsolja össze a XX. századi magyar irodalom két meghatározó alkotóját?
Miként indult pályájuk, miként kapcsolódtak a legendás Nyugathoz, melyik kávéház volt törzshelyük, hogy alakult írói pályájuk és barátságaik - Nemes Nagy Ágnessel, Karinthy Frigyessel, Latabár Kálmánnal, Sík Sándorral - és egymással?
Milyen párhuzamok és különállások jellemzik életüket és pályájukat, hogy éltek, kit szerettek?
Szerb Antal (1901-1945) és Rejtő Jenő (1905-1943) életműve, regényeik összetéveszthetetlen atmoszférája, tudásuk és hangjuk nemcsak a XX. századi magyar irodalmat határozta meg, de helyük máig a legnépszerűbb íróink között van.
A 44 évet élt Szerb Antal ha nem lett volna kitűnő, tudós és szellemes regényíró, novellista, műfordító, nevének helye akkor is múlhatatlanul biztosítva lenne irodalomtörténészeink, irodalomtudósaink legkiválóbbjainak névsorában.
"Propaganda a magyar irodalomnak" – mondták róla, és valóban, leginkább az irodalom szakembere volt. Novelláival a Nyugat második nemzedékének legjobbjai közé tartozott. Az Utas és holdvilág, A Pendragon legenda, A királyné nyaklánca kultikus regényei mellett A magyar-és A világirodalom története kötetei Szerb Antal munkásságának sarokpontjai, amin azóta generációk nőttek fel.
A 37 évet élt Rejtő Jenő a pesti művészi élet ismert alakja volt, barátság fűzte a kor jelentős művészeihez, így Karinthy Frigyeshez, Kabos Gyulához és Latabár Kálmánhoz is. Legnagyobb sikereit P. Howard álnéven írott köteteivel aratta, olvasottsága volt, hogy Jókai Móréval vetekedett. A szőke ciklon, A tizennégykarátos autó, Vesztegzár a Grand Hotelban, a Piszkos Fred, a kapitány vagy A csontbrigád legnépszerűbb írásai, melyeket mind a groteszk, nemegyszer abszurd humor jellemez, légiósregényei valójában a divatos ponyva paródiái voltak.
Az est szereplői:
Havasréti József irodalomtörténész
Wunderlich József színművész
Lengyel Tamás színművész
Darvas Ferenc zongoraművész
Háziasszony, szerkesztő: Juhász Anna irodalmár
Szerb Antal, Rejtő Jenő, Pesti Színház
Szólj hozzá!