A magyar divattervező Váci utcában lévő egykori szalonjában öltöztek diplomatafeleségek, a magyar politikai, gazdasági és szellemi elit asszonyai, művészek, valamint a Magyarországra érkező magasrangú külföldi vendégek is. Rotschildnál csináltatott ruhát a szovjet külügyminiszter, Andrej Gromiko felesége; Farah Pahlavi, a perzsa sah neje, de megfordultak nála a köztudottan puritán Kádárné mellett – Kádárné Tamáska Mária olykor az akkori átlagkereset többszörösét is otthagyta a Különlegességi Női Ruhaboltban – a művészvilág jelentős képviselői, köztük Psota Irén, Tolnay Klári, Szász Lula, Váradi Hédi, Fischer Annie, Kovács Margit, de betért a szalonba Törőcsik Mari és Halász Judit is. A szalon legjobb vevője Jovanka Broz, Tito felesége volt, akinek legendássá vált állítható szabóbábujára készítették távollétében a legújabb modelleket.
A Vígszínházban mindeközben műsoron van a Kádárné balladája című monodráma. Kornis Mihály darabjának főhőse Kádár János felesége, a feljebb már megemlített Tamáska Mária. A szemünk láttára szikkad legendává egy saját történet nélküli nő története. A Kádár-korszak first ladyje a sötétségben, börtönök és kongresszusi paloták kongó labirintusában nem kérdez, nem akar, nem kételkedik– szolgál... Kádárné tragikus és ironikus monológját Kútvölgyi Erzsébet szólaltatja meg, Telihay Péter rendezésében.
Mindkét programot érdemes felvenni a naptárba, mert egy egészen különös korképet adhat együtt színház és múzeum – az utóbbi megtapasztalására 2020. április 30-ig van lehetőség.
Rotschild Klára, Kádár Jánosné, Kádárné balladája, Vígszínház, Kútvölgyi Erzsébet
Szólj hozzá!