10 epizód Kálmán Imre filmbe illő életéből

2019. December 03.  ·   Ajánló   ·  koncert.hu

Nem telik el olyan óra, hogy valahol a nagyvilágban, tévében, színházban vagy rádióban ne csendülne fel egy–egy Kálmán-melódia, miközben a szerzőről magáról alig tud valamit a közönség nagy része. Ezt próbáljuk orvosolni.

10 epizód Kálmán Imre filmbe illő életéből

Születésének napja mai napig vita tárgyát képezi, hiszen 1882. október 24-én éjfélkor született Siófokon. A vita onnan származik, hogy az egyik nagybácsi, aki éppen a családnál vendégeskedett, megállapította, hogy a baba éjfél után, azaz október 25-én jött világra, az apa szerint viszont egy perccel éjfél előtt.

14 éves volt, amikor feltámadt benne a vágy, hogy muzsikus legyen. Pénz hiányában gondolnia sem lehetett zongorára, azonban az egyik nagynénje megengedte, hogy időnként nála gyakoroljon. A zene annyira elbűvölte, hogy már szinte csak annak élt, emiatt osztálytársai Fúgának csúfolták.

Első szimfóniáját 1904. február 29-én mutatták be a Magyar Állami Operaházban, a budapesti Zeneakadémia zeneszerzés-szakon végzett növendékei hangversenyének keretében. Ekkor játszották a művet először és utoljára. Ennek ellenére Kálmán Imre úgy tekintette ezt a napot, mint zenei pályájának kezdetét. Azóta hitt abban, hogy a szökőévek szerencsét hoznak számára.

Első daljátékával több helyen is kilincselt, a Vígszínháznál például azzal az ürüggyel utasították vissza, hogy az operett nem tartozik azon műfajok közé, amelyek bemutatóival foglalkoznak. Ám az operettet végül mégis elfogadták, és 1908. február 22-én hatalmas sikerrel mutatták be. A közönség nem győzött tapsolni, újra és újra kihívta a szereplőket a függöny elé. Az operettet aztán Bécsben és Hamburgban is műsorra tűzték, majd később Berlinben és Koppenhágában is bemutatták. A művet The Gay Hussar címmel játszották  Londonban és New Yorkban is.

A cigányprímás ősbemutatójára 1912. október 11-én került sor Bécsben – másnap minden utcasarkon az operett híres keringőjének (Gingalló, mint a pillangó…) dallamát fütyülték. Ez volt Kálmán második világsikere, mellyel aztán sikerült meghódítania a patinás budapesti Király Színházat is, ahol 1913. január 24-én mutatták be. (A cigányprímás Amerikát is meghódította, Fedák Sárival a főszerepben.

A Csárdáskirálynő bemutatóját 1915. október 13-ára tűzték ki, azonban a főszereplő rekedtsége miatt november 17-re halasztották. A telt házas előadás nem várt sikert aratott. Noha az operett ősbemutatója a háború kellős közepén volt, lövészárkoknak és ágyútűznek fittyet hányva eljutott Oroszországtól Amerikáig mindenhova.

Kálmán Imre 1928-ban ismerkedett meg a permi születésű fiatal orosz színésznővel, Vera Makinszkajával, akivel a harmincévnyi korkülönbség ellenére egy évvel később összeházasodott. A házasságból Kálmánnak három gyereke született: 1930-ban Károly Imre Fedor, 1931-ben Elisabeth Vera és 1936-ban Yvonne Sylvia Marica. Vera egyszer elhagyta, hozzáment egy fiatalemberhez. Az ifjú férj azonban lezuhant egy repülőgéppel és meghalt. Kálmán felkereste őt, és újra megkérte a kezét. Így történt, hogy alig egy év elteltével újra összeházasodtak, és onnantól kezdve elválaszthatatlanok voltak.

A zsidóüldözés miatt 1940-ben emigráltak Amerikába, New York után Hollywoodba, majd ismét New York-ba költöztek. Vera nagy társasági összejöveteleket rendezett: Kálmán szakácsnője messze földön híres volt. A korabeli hírességek versengtek azért, hogy meghívja őket egy-egy vacsorára, és kipróbálhassák Pervics Mária főztjét

A Marinka című darabját 1945. július 18-án mutatták be a New York-i Winter Gardenben hatalmas sikerrel. Egy hónappal a bemutató után egy újságcikkből értesült arról, hogy húgai, Ilonka és Milike Győr közelében meghaltak, a náci zsidóüldözések áldozatai lettek.

1949-ben egészsége egy heves szívroham miatt megrendült. Néhány hónap pihenés után úgy döntött, hogy visszatér Európába. Járt Ausztriában, Svédországban – de Magyarországon nem. Felesége unszolására Párizsba költöztek, ahol megkapta a francia Becsületrend tiszti keresztjét. A halál 1953. október 30-án, álmában érte utol. Ausztria állami pompával temette el, oda, ahova kívánta: a bécsi központi temetőbe Beethoven, Brahms és Mozart szomszédságába.

+1 Siófoki szülőházában múzeumot rendeztek be hátrahagyott tárgyaiból.

Forrás: Wikipédia; nlc.hu

 

Kálmán Imre, operett

 

 

Szólj hozzá!


Az beszél így, akiben nincs irigység...

Az beszél így, akiben nincs irigység...

Kivételes pillanat, hogy egy olyan kaliberű és jelentőségű kulturális ikonnal először jelenik meg beszélgetőkönyv, mint Cserhalmi György. Most...
 
Színház naptár

Maradunk tisztelettel...

Testvéroldalunk, a Koncert.hu száguldó riportere a munka és a koncertek mellett rengeteget olvas is. Ezt az írását a blogjáról vadásztuk le.

Jordán Adél a legjobb színésznő díját kapta Los Angelesben

November 1-8-ig tart a 22. Los Angeles-i Magyar Nemzetközi Filmfesztivál, amelyet "A két egyetlen" című film-szín-játékunk, Szirtes Tamás rendezése nyitott meg pénteken. Az eseményen részt vett Jordán Adél színművésznő, aki Bőhm Arankát, Karinthy Frigyes második feleségét alakítja. A fesztiválon díjakat is átadtak, a zsűri...
Új színdarabok