Cziczó Attila


Cziczó Attila

Magyar író, drámaíró, rendező, újságíró, drámatanár, zeneszerző, zenész. Drámák, mini-drámák, musicalek, dalok, versek, novellák és két könyv szerzője, a Fészek Színház rendezője, 2008-tól a Magyar Szín-Játékos Szövetség elnökségi tagja, a Játékos újság szerkesztője.

Számos amatőr színházi díjat nyert, "Gárdony Város Művelődéséért" kitüntetés - 1998 tulajdonosa, 2008-ban Fringe-díjat nyert a Süsü-B c. mesejátékával és rendezésével, melyet a Hegyhát úti Speciális Szakiskola és Diákotthon (Budapest) diákjainak közreműködésével adtak elő. 2009-ben megnyerte az Új Színház Kőfal-Pálya II. díját FÉM c. abszurd drámájával, e dráma általa színpadra állított előadása pedig 2009-ben elnyerte a Paál István Diplomát.

Zenei munkássága:

Könnyűzenei pályafutását a gimnáziumi évek alatt kezdte, a KOX zenekarral, melynek gitárosa és zeneszerzője volt. Koncertjeik Székesfehérvár fiataljai számára kultikus értékűek voltak. Következett az Óriások és Törpék zenekar, mely szintén nagyon népszerű volt a fiatalok körében, majd a Yeti Blues Band, és a Camacho, melyekben szólógitárosként és szerzőként számos sikeres koncertet élt meg. Jelenleg a Fishmojo zenekar szerzője, vezetője.

A musical műfajával szintén a gimnázium alatt kötött szoros barátságot. A székesfehérvári Ságvári Szakközépiskola 1988. március 15-én mutatta be „Tekints ránk szabadság!” c. ünnepi musical-t, melynek betétdalait írta. 1992-ben megírta „Dorottya” c. musical-jét, melyet saját rendezésében a székesfehérvári Vörösmarty Színház játszott igen nagy sikerrel. Következett 1993-ban a „Húsvét a hegytetőn” c. musical, melyet szintén saját rendezésben láthatott a Székesfehérvár és környéke közönsége, Ezt az előadást Franciaországba, Párizsba, az Expolangues nemzetközi fesztiválra is meghívták. 1997-ban megszületett a „Mouse World”, 1998-ban pedig a „Világszám!” c. gyermek-musical, ez utóbbit a szerző saját rendezésében be is mutatták Székesfehérváron. 2000-ben megírta Pajor Dóra „Csuportkép” c. TV-filmjének filmzenéjét. 2008-ban készült el a Fishmojo zenekar „BERTA18” c. nagylemeze.

Színházi munkássága:

A gimnáziumból kikerülve, a „vízi-mentős, matrózos, forgalmista” vargabetűk után 1990-ben megalapította Effect Színház nevű saját társulatát, melyben szerző-rendező volt. A társulat 1994-ig számos nagysikerű, főleg saját szerzésű darabot mutatott be a székesfehérvári Vörösmarty Színházban, majd 1994-től 1998-ig a Fejér megyei Művelődési Központ színháztermében működött, saját jegypénztárral és bérlet-sorozattal. A felnőtt társulat mellett 1992-ben létrehozta a Kis-Effect nevű gyermekszínházat, majd a gyerekek szüleiből megalakult a Gárdonyi Műkedvelők Köre (GMK). A Kis-Effect és a GMK a gárdonyi Művelődési Házban lelt saját otthonra. Mindezen tevékenységért 1998-ban elnyerte a "Gárdony Város Művelődéséért" kitüntetést.

A kezdeti időkben az „Effect” zenés színházként üzemelt, ami abban az időben egyedülálló volt, hiszen az országban rajtuk kívül csak a Rock Színház mutatott be zenés darabokat. 1994-től aztán egyre inkább prózai színházzá lettek, a musical-eket felváltották a drámák, mini-drámák, kabarék. Figyelme egyre inkább a fiatalság felé fordult, először kisgyermekekkel (Kis Effect), majd kiskamaszokkal kezdett foglalkozni, végül lehorgonyzott a nagykamaszok világánál. Drámát kezdett tanítani középiskolákban és 2000-ben létrehozta a Fészek Színházat, mely azóta is működő, fiatalokból álló társulat. Amatőr színháza - a diákszínjátszásból kinövő társulattal - a közösséget preferáló, a szavak erejével, a jelenkor problémáival, a valósággal foglalkozó, azt feldolgozó színpadi művek létrehozására létrejött együttes, melynek célja a színházi formanyelv megújítására tett kísérletek mellett az általuk megismert színházi hagyományok, élettapasztalatok, társművészetek vizsgálata, alkalmazása.

Fontosabb rendezései:

* Gyenge vagyok (Fészek Színház 2011) [4]
* Iskolapélda (Fészek Színház 2010) [5]
* Fém (Új Színház 2009) [6]

Művei:

Drámái, novellái, regényei a társadalom valóságát ábrázolják. Szókimondó, őszinte, realista írásai a mai Magyarország kordokumentumainak is felfoghatók.

Drámák:

* Gyenge vagyok (dráma) 2010
* Iskolapélda (abszurd dráma) 2010
* Párizs (szerelmi dráma) 2010
* Tiszta kosz (zenés kamaradráma) 2009
* Senkiföldje (szövegtöredékek) 2009
* HáRoMnőVÉr (komédia - átdolgozás) 2009
* Műköröm (dráma) 2009
* Apakereső (színjáték gyerekeknek) 2009
* Fém (dráma) 2008
* Körforgalom (életjáték) 2008
* Káélet (dráma) 2007
* Romantika (búbánatos cigánymese) 2007
* Kell egy csapat [Csabagyöngye!] (színjáték gyerekeknek) 2007
* Mozgókép (életjáték) 2006
* Ezerszín (életjáték) 2005
* Háború (kamaszdráma) 2004
* Részlet, avagy a történelem hátulról (paródia) 2004
* Tanár úr, de miért? (komédia) 2004
* Majdnempróba (kamaszdráma) 2003
* Mennyit ér? (paródia) 2003
* Kistata (komédia) 2002
* Andrea (életjáték) 2001
* Koncert (életjáték) 2000
* ’48 újra (ünnepi szerkesztett játék) 2000
* Népmesécske (mesefűzér) 1998
* Pável kalandjai (zenés mesejáték) 1994

Musicalek:

* Világszám 1998
* Mouse World 1997
* Húsvét a hegytetőn 1993
* Dorottya 1992

Könyvek:

* Galambketrec (novellaregény, Novella Kiadó 2008) [7]
* Csak az az 1 (ifjúsági regény, ef Kiadó 2005) [8]
* Kisfiúk (gyerekversek 2007)

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


A Mellékhatás tekintetében keresse fel a Centrál Színházat

A Mellékhatás tekintetében keresse fel a Centrál...

Figyelem: ez a Mellékhatás nem az a Mellékhatás – volt egy azonos című magyar fejlesztésű televíziós thrillersorozat 2020 és 2023 között....
 
Színház naptár

Nagyon NEM OKÉ az iskolai zaklatás – jótékonysági est az Átriumban

A Darázs című előadás az iskolai zaklatás, a feldolgozatlan, kibeszéletlen fiatalkori traumák hosszú távú hatásait tárja elénk (a darabról a cikk végén írunk). A Delta Produkció azonban ezen túl is szeretne tenni a sokakat érintő, akár életeket is veszélyeztető jelenség ellen, ezért a WMN magazinnal karöltve...

Ma este gyilkolunk – majdnem kiszámítható

Október 31-én került a mozikba a Ma este gyilkolunk című magyar film, amelyben olyan színészlegendák játszanak, mint Kern András, Pogány Judit, Jordán Tamás, Bodrogi Gyula, Koltai Róbert, Hámori Ildikó, Bálint András, Bánsági Ildikó és Takács Kati, de a fiatalabb generációból is számos kiváló művész, többek között...
Új színdarabok
Illatszertár
Illatszertár
Veszprém 
Csókos asszony
Csókos asszony
Kaposvár 
Csókos asszony
Csókos asszony
Kaposvár 
Csókos asszony
Csókos asszony
Kaposvár 
Csókos asszony
Csókos asszony
Kaposvár 
Az üvegcipő
Az üvegcipő
Budapest 
Az üvegcipő
Az üvegcipő
Budapest 
Az üvegcipő
Az üvegcipő
Budapest