Zichy kastély - Zsámbék


CímZsámbék, 2072, Zichy Miklós tér 3.
Zichy kastély - Zsámbék

Történelmünk, mely valójában egy várkastély, egy szerzetesrend és egy iskola történetének szálaiból szövődött:
Intézményünk a közel 300 km 2 kiterjedésű Zsámbéki-medence középpontjában, a gyönyörű fekvésű Zsámbékon található. A község történelmi múltjának európai hírű képviselője az 1220 körül épült késő román stílusú premontrei /templom romja/ öregtemplom, valamint a mai formájában két emeletes kora barokk várkastély, melynek jelentőségét különösebbé teszi, hogy 1496 nyarán László király a budai pestisjárvány elől menekülve ide hozta magával a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket.
1186-ban a dél-franciaországi Aynard lovag, aki III. Béla udvarához tartozott a dombra egy megerősített udvarházat épített, melyet 1200 körül kővárrá alakítottak. 1467-ben Mátyás király mezővárosi rangra emelte Zsámbékot. A vár a király birtokába került, aki később fiának, Corvin Jánosnak adományozta.
1689-ben a Zichy család vásárolta meg a zsámbéki birtokot és uradalmi kastéllyá alakíttatta. Az 1710-es években építették fel a végvári harcokban lerombolódott vár helyén a szép, emeletes saroktornyokkal díszített korabarokk várkastélyt. A XIX. század végén az időközben Óbudára települt Zichyk lakatlanul álló kastélyát a zsámbéki polgárok mentették meg a lebontástól, megvásárolva a leromlott állapotú épületet. 1904-ben a zsámbéki egyházközség az ingatlant a Keresztes nővérek rendjének adományozta, hogy a zsámbéki leányiskolát átvegyék és továbbvigyék. A rend felújította és kibővítette a kastélyt, és előbb elemi iskolát , majd tanítóképző intézetet alapított benne. Keresztes Nővérek vezetése alatt. Zsámbék a rend tartományi központjává vált és a Keresztes Nővérek magyarországi anyaháza is volt.
1949 után a szocialista államosítást követően mezőgazdasági, majd tanítóképző főiskola működött falai közt. 1993-ban a Keresztes nővérek visszakapták az épületet, ahol az Apor Vilmos Katolikus Főiskola működött. 1993 januárjában a főiskola egy többcélú intézményt, általános és középfokú katolikus iskolát és gyakorlóiskolát alapított. Az 1995/1996-os tanévben az első húsz diákkal /iskolapolgárral/ kezdődött meg az oktatás, ez volt a mai iskola elődje. A 2004. augusztus 18-i tűzeset következményeként a tanítóképző Vácra költözött, ezért a gyakorlóiskolai státus megszűnt, de iskolánk továbbra is a főiskola fenntartásában működött. 2006. augusztus 1-től az intézmény fenntartója a Premontrei Kanonokrend Gödöllői Perjelsége. A rend 1220 óta jelen van a településen. A mindenki által ismert késő román stílusban épült mára rommá vált templom építői ők, a "fehér barátok" voltak. Keresztelő Szent János tiszteletére alapították a monostort. Iskolánk névadó szentje ezért is ő.

  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


A színésznő, akinek saját menüje van a bisztróban

A színésznő, akinek saját menüje van a bisztróban

Ónodi Eszter az ország egyik legismertebb színésznője, a Katona József színház tagja, számos ismert film és sorozat főszereplője. Évek óta...
 
Színház naptár

A nők és a művészet – nehezített pálya

Számos kutatás bizonyítja, hogy a női művészeknek nehezebb dolguk van a kreatív szakmákban, mint a férfiaknak.

Tóbiás, a tejesember a Gólem Színházban

Ha valakinek így nem rémlene, hívják őt más néven is: Tevje, ő a Hegedűs a háztetőnben szeretne gazdag lenni. A méltán híres musicalhez képest Sólem Aléchem Tóbiás, a tejesember című elbeszélése kissé árnyaltabban mutatja be, hogyan birkóznak meg szüleink azzal, hogy felneveljenek minket.
Új színdarabok