Pécsi Harmadik Színház


CímPécs, 7633, Hajnóczy út 41.
Pécsi Harmadik Színház

A Nyitott Színpad alapjaira, szervezeti lehetőségeire építve hozta létre Vincze János 1988-ban a Pécsi Harmadik Színházat, amely a hivatásos és az amatőr színházaktól egyaránt különböző, a művészi tevékenység új tartalmi és formai lehetőségeit kereső működésével és sikeres bemutatóival (Csirkefej, Találkozás, Halleluja, Boldogtalanok) az 1990-es évek első felében jelentős szakmai elismertséget vívott ki magának.

Talán ennek is köszönhetően, 1995. január 1-jétől a Pécsi Harmadik Színház – Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlésének határozata alapján – önkormányzati és állami támogatásban részesülő, hivatásos színház lett, amely immár kiemelt minősítésű színházművészeti szervezetként működik.

A Pécsi Harmadik Színház közel három évtizedes története során a kortárs magyar drámák műhelyeként vált országosan ismert teátrummá, ezalatt Pilinszky János, Spiró György, Háy János, Forgách András, Sultz Sándor és Kiss Judit Ágnes egyes darabjait ősbemutatóként tűzte műsorára. Amellett, hogy évadonként két-három saját produkciót hoz létre, befogadószínházként rendszeresen szervezi hazai és külföldi hivatásos és független színházak pécsi vendégjátékait (eddig több mint 300 produkció közel 1000 előadásának adott otthont), valamint próba- és bemutatkozási lehetőséget nyújt pécsi alternatív és amatőr színházi csoportoknak.

Eddig a teátrum 11 előadását válogatták be az országos színházi találkozók versenyprogramjaiba (Csirkefej, Halleluja, Boldogtalanok, Tóték, A gondnok, Kvartett, Elnöknők, Szappanopera, Macskajáték, A Gézagyerek, Piszkavas – valamennyit Vincze János rendezte), melyekkel 11 rangos díjat nyert (Legjobb előadás, Legjobb rendezés, Legjobb dramaturg, Legjobb jelmeztervező, Legjobb női mellékszereplő (2x), Legjobb férfi mellékszereplő (2x), Különdíj (1x), Közönségdíj (1x), a Magyar Művészeti Akadémia Alkotói díja (1x). Az Európa Kulturális Fővárosa-program felvezető éveiben és 2010-ben a Határtalan város – Határtalan színház című tematikus sorozata révén szakmailag kiemelkedő színvonalú, külhoni magyar színházaknak nyújtott bemutatkozási lehetőséget, melynek keretében 18 társulat 44 produkcióból 202 előadást tartott. A Pécsi Harmadik Színház Magyarország képviseletében részt vett a Bukaresti Magyar Színházi Napokon (2001); a Kortárs Magyar Drámák bemutatósorozatán Helsinkiben és Lahtiban (2002); továbbá vendégjáték-sorozaton az Egyesült Államokban (New York, Washington, Boston, Passaic, New Brunswick) és Kanadában (Toronto).

A színház igazgatója, Vincze János rendező a magyar drámák magas művészi színvonalú színpadra állításáért 2001-ben Jászai-díjat kapott, Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlése pedig „Pécs város, sőt az egész Dél-Dunántúl színházi életét, valamint kulturális palettáját egyedi módon gazdagító és színesebbé tevő, magas szakmai színvonalú művészeti tevékenységéért” a Pécsi Harmadik Színháznak a Pro Communitate kitüntető címet adományozta 2006-ban.

 
Hírek és rajongók
 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Színészlegendák végre újra a filmvásznon

Színészlegendák végre újra a filmvásznon

Október 31-én kerül a mozikba a Ma este gyilkolunk című magyar film. A fordulatos krimi-vígjátékban valódi színészlegendák játszanak: a...
 
Színház naptár

Kortárs társadalmi szélmalomharcaink – Ősbemutatóra készül az Örkény Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad

Kortárs társadalmi szélmalomharcaink a média- és tudatipar nyomása alatt, virtualitás versus valóság, generációs válság, játékszenvedély és gémervilág - ilyen és ehhez hasonló témákból építkezik a két színház koprodukciójában készülő új magyar darab, amelyet ESCAPE - A Donkihóte-projekt címmel mutatnak be július 5-én.

Idén is megrendezik a Vígmajálist

Május 1-jén délután a Vígszínház meghirdeti a 2024/25-ös évad programját, majd a társulat tagjai részleteket adnak elő többek között olyan népszerű előadásokból, mint a Pinokkió, A Pál utcai fiúk, A padlás vagy A nagy Gatsby.
Új színdarabok