Jászai Mari Színház - Népház


CímTatabánya, 2800, Népház u. 5.
Jászai Mari Színház - Népház

1913-ban a Magyar Általános Kőszénbánya Részvénytársulat a bányatörvény értelmében a bányászok, a bányatelepen élők és dolgozók művelődési és szórakozási igényeinek kielégítésére kezdte el a Népház építését. Az 1917-ben elkészült nagyvonalúan tervezett és kivitelezett épület megnyitásától napjainkig Tatabánya legjelentősebb művelődési és kulturális intézménye.

 

A színházi működést az 1964-ben alakult Bányász Színpad alapozta meg. 1989-ben költözött az épületbe az Éless Béla vezette Komárom Megyei Játékszín, amely Népház-játékszín néven Tatabánya első államilag támogatott, hivatásos színháza lett. A színház 1994-ben vette fel a közeli Ászáron született tragika, Jászai Mari nevét (az intézmény neve innentől Jászai Mari Színház, Népház). Éless Béla után Zubornyák Zoltán majd Harsányi Sulyom László vezette az intézményt. Az épület 2007-2009 között zajló felújítása, kibővítése során építészeti és gépészeti újdonságokkal gazdagodott. Az elmúlt években több mint 1200 színész fordult meg a Jászai Mari Színház színpadán és közel 180 saját kiállítású előadás premierjét láthatták a tatabányai nézők. Számos kortárs szerző is bemutatkozott és ért el jelentős szakmai és közönségsikert a színházban.

 

A tatabányai Jászai Mari Színház, Népház önkormányzati fenntartású, költségvetési intézmény. Tekintettel arra, hogy a megye egyetlen kőszínháza, műsorpolitikája – küldetésnyilatkozatának megfelelően – a népszínházra jellemző elemeket kiemelt helyen kezeli. A Jászai Mari Színház, Népház olyan kulturális intézményként kíván működni, mely a minőségi szórakoztatás mellett elgondolkodtató, a hétköznapi problémákra reflektáló, katartikus élményt nyújtó előadásokat játszik. Kihasználva a különböző játszóhelyek nyújtotta adottságokat a színháznak lehetősége nyílik a szélesebb közönségrétegek érdeklődésére számot tartó, nagyszínpadi produkciók mellett, olyan előadások létrehozására is, melyek kísérletező jellegük, intimebb atmoszférájú játszóhely igényük vagy éppen gyerekközönségük miatt a kamaraszínházban kerülnek bemutatásra. Mindezeket figyelembe véve dráma, kortárs magyar tragikomédia, vígjáték, musical, daljáték, operett, mesejáték, zenés bábjáték egyaránt szerepel a színház műsorán.

 

Színházunk kiemelten kezeli a gyermek- és ifjúsági közönségnek szóló előadásait. Fontosnak tartja, hogy a legfiatalabbak is – lehetőleg minél korábban – részesüljenek a színházi élményben, ezért az évi 6 felnőtt bemutató mellett 7-9 gyerek bemutatót tart ami országosan is egyedülálló. Emelett a Jászai Játszó néven indított hétvégi családi programunk keretében, babaszínház, családi koncert, játszóház, táncház, kézműves foglalkozások várják a gyermekes családokat a színház egész területén.

 

A Jászai Mari Színház továbbra is fontos színtere a város közösségi életének. Megszervezi a Szépkorúak bálját, otthont ad a Déva Gálának, a megyei Prima Primissima díj átadónak, a Bányász Táncegyüttes gáláinak, a Show Formációs Táncegyüttes gáláinak, a Tavaszi Fesztivál programjának, a Magyar Kultúra napi rendezvénynek, a városi és állami ünnepeknek, a városi intézmények jubileumi ünnepségeinek, képzőművészeti kiállításoknak.

 

Mint a megye egyetlen kőszínháza, a Jászai Mari Színház kiemelt kulturális szerepét jelzi az, hogy a környező városokból és kistelepülésekről idelátogató nézők száma legalább annyira jelentős, mint a megyeszékhelyről érkezőké.

 

Tatabánya Megye Jogú Város Önkormányzata az elvégzett szakmai munkát egy társulat életre hívásával és az ahhoz szükséges anyagi forrás biztosításával is elismerte, így a 25 éve működő Jászai Mari Színház fennállásának talán utolsó nagy fejlődési pontjához ért azzal, hogy a jubileumi évet végre önálló közalkalmazotti színész társulattal kezdheti meg. A színművészek akik az első társulat tagjai: Bakonyi Csilla, Crespo Rodrigo, Danis Lídia, Dévai Balázs, Egri Márta, Honti György, Kardos Róbert, Major Melinda, Maróti Attila, Megyeri Zoltán, Schruff Milán, Szabó Emília, Végh Péter.

Hírek és rajongók
 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.
 

Szólj hozzá!


Színészlegendák végre újra a filmvásznon

Színészlegendák végre újra a filmvásznon

Október 31-én kerül a mozikba a Ma este gyilkolunk című magyar film. A fordulatos krimi-vígjátékban valódi színészlegendák játszanak: a...
 
Színház naptár

Kortárs társadalmi szélmalomharcaink – Ősbemutatóra készül az Örkény Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad

Kortárs társadalmi szélmalomharcaink a média- és tudatipar nyomása alatt, virtualitás versus valóság, generációs válság, játékszenvedély és gémervilág - ilyen és ehhez hasonló témákból építkezik a két színház koprodukciójában készülő új magyar darab, amelyet ESCAPE - A Donkihóte-projekt címmel mutatnak be július 5-én.

Idén is megrendezik a Vígmajálist

Május 1-jén délután a Vígszínház meghirdeti a 2024/25-ös évad programját, majd a társulat tagjai részleteket adnak elő többek között olyan népszerű előadásokból, mint a Pinokkió, A Pál utcai fiúk, A padlás vagy A nagy Gatsby.
Új színdarabok